Inicjatywy obywatelskie

Czwarty kwartał działań projektowych to realizacja 13 mikroprojektów przez grupy obywatelskie. Działania tych grup polegały na:


Grupa obywatelska nr 1 - Bogoniowice
- Celem projektu była aktywizacja społeczno - obywatelska mieszkańców, zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz swojego środowiska lokalnego oraz integracja.  Zorganizowano panel dyskusyjny na temat pozyskiwania środków unijnych, który poprowadził skarbnik Gminy Ciężkowice oraz Burmistrz Ciężkowic. Aby spotkanie mogło się odbyć zakupiono krzesła. Zorganizowano także w celu integracji wsi „Dzień integracji”  podczas którego dzieciom zapewniono zabawy ruchowo- sportowe a dorośli przy grillu i dźwiękach muzyki mogli porozmawiać o problemach ich nurtujących i możliwościach ich rozwiązania.

Grupa obywatelska nr 2 - Bruśnik-zorganizowano zajęcia artystyczne w celu nauki tworzenia kartek okolicznościowych techniką quillingu z okazji Dnia Kobiet, malowania jajek różnymi technikami, przygotowania palm wielkanocnych oraz wykonania wielkanocnego wystroju  stołów wraz z degustacją potraw wielkanocnych wcześniej przygotowanych. W tym celu zostały też. zakupione stoły z krzesłami, które stały się niezbędnym elementem do przedstawienia dekoracji świątecznej stołu i przygotowanych potraw.

Grupa obywatelska nr 3 - Ciężkowice- zorganizowano warsztaty kulinarne na których uczono przygotowywać regionalne potrawy oraz imprezę kulturalno-rozrywkową w czasie której zaproszone osoby, goście honorowi( burmistrz, radny, sołtys) mieli okazję skosztować regionalnych potraw. W tym celu zakupiono talerze i krzesła co umożliwiło przedstawienie przyrządzonych potraw oraz degustacje.

Grupa obywatelska nr 4 - Falkowa- celu przekazywania tradycji miedzy pokoleniowej, uczenia obrzędowości jak również w celu prezentacji twórczości literackiej mieszkańców wsi Falkowa zorganizowano prezentacje regionalnej twórczości w postaci przyśpiewek, pieśni, i piosenek biesiadnych w postaci  montażu słowno -muzycznym gdzie wykorzystano literacką twórczość ŚP Zofii Dziubaczka. W tym celu uszyto regionalne stroje a wcześniej zorganizowano warsztaty na których przygotowano posiłki regionalne, które to jeszcze raz przygotowano na biesiadę pod nazwą „ Tradycja łączy pokolenia”. Przygotowanie ciepłych posiłków oraz napoi  umożliwiło zakup kuchni gazowej.

Grupa obywatelska nr 5 - Jastrzębia- zorganizowano i przeprowadzono aerobik dla mieszkańców, Dzień Kobiet przy współpracy z Domem Kultury i Przedszkolem. W trakcie spotkania odbyła się debata poświecona rozwojowi kulturalnemu regionu bazując na współpracy KGW, Domu Kultury, szkoły, kapeli ludowej i dziecięcego zespołu regionalnego. Zorganizowano także imprezę integracyjną dla wszystkich mieszkańców Jastrzębi w formie festynu przy  współpracy ze Szkołą, Domem Kultury, Strażą Pożarną oraz Kołem Gospodyń Wiejskich.

Grupa obywatelska nr 6 - Kąśna Dolna- Zorganizowała imprezę integracyjną z  okazji Dnia Dziecka. Zaproszony wodzirej przeprowadzał konkursy oraz zabawy dla dzieci. Pomiędzy konkursami i zabawami dzieci miały do dyspozycji zamek dmuchany do skakania, zjeżdżalnie oraz trampolinę. Wynajęto pluszową maskotkę do zdjęć. Pan z gospodarstwa agroturystycznego oferował przewóz dorożką. Dla uczestników  przewidziane były lody, wata cukrowa, popcorn, napoje, słodycze, kiełbasa z grilla.

Grupa obywatelska nr 7 - Kąśna Górna -Zadnie polegało na zorganizowaniu szkolenia- warsztatów dla dzieci na których uczyły się  wyrabiania masła tradycyjnie, pieczenia placuszków. chlebowych na płycie pieca, robienia na drutach  np. dziergania swetrów oraz przedstawienie obrzędowości skubania pierzy gęsich oraz zorganizowano imprezę integracyjną aby polepszyć samopoczucie i psychiczny nastrój mieszkańców. Na imprezę tę mieszkanki przygotowali poczęstunek z wiejskich produktów, był grill, strażacy przeprowadzili szkolenie dla dzieci dotyczące bezpiecznego posługiwania się ogniem (rozpalanie ogniska, wypalanie traw) a na zakończenie odbyła się zabawa taneczna.

Grupa obywatelska nr 8 - Kipszna- w celu nabycia nowych umiejętności Panie realizujące projekt wraz z mieszkańcami zorganizowały kurs robienia dekoracji z bibuły i wosku prowadzony przez studentkę Akademii Pedagogicznej w Krakowie , Dzień Kobiet podczas którego była recytacja wierszy, śpiewanie piosenek, granie na instrumentach muzycznych.. Zostały podane także przygotowane przez Panie potrawy: gorące danie, sałatki, ciasto, kawa i herbata. Zorganizowano kurs gotowania podczas którego Panie nauczyły się: wypieku chleba na drożdżach, zakwasie, gotowania żurku, robienia masła, smalcu ze skwarkami i cebulą, pierogów z rożnym nadzieniem, oraz wypieku ciast. W celu przeprowadzenia kursów zakupiono materiały do gotowania i prezentacji potraw w postaci patelni do pieczenia mięs, garnków i półmiski .

Grupa obywatelska nr 9 - Ostrusza- Zorganizowano kurs robienia kwiatków z bibuły i krepiny, spotkanie dla pań gdzie nauczyły się robić stroiki oraz malować pisanki. Zorganizowano także imprezę integracyjną z okazji dnia 8 marca na którą, zaproszono gości a w szczególności kawalerów oraz mieszkańców wsi. Odbyła się dyskusja poświęcona roli kobiet na wsi

Grupa obywatelska nr 10 - Pławna- Odbyły się 2 warsztaty na których panie dzieliły się wiedzą i doświadczeniem w zakresie przygotowania potraw regionalnych typu: kwaśnica, barszcz biały na serwatce, parzoki z serem, podpłomyki z cebulą, cukrem, smalec, gziki, wypiek chleba tradycyjnego oraz z dodatkiem czarnóżki i kminku. Panie z KGW zorganizowały imprezę z okazji „8 marca” oraz „Piknik rodzinny” w partnerstwie z niepubliczna szkołą podstawową prowadzoną przez stowarzyszenie „Rozwój Wsi Pławna”. Odbyła się także impreza plenerowa podsumowująca projekt której częścią była dyskusja nad przyszłością i rozwojem KGW w Pławnej.

Grupa obywatelska nr 11 - Siekierczyna- impreza dla mieszkańców wsi Siekierczyny. Zorganizowano konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych (wyścig spętanych, slalom z balonem, wiązanie krawata na czas). Imprezę poprowadził animator czasu wolnego, zagrał zespół muzyczny. Był grill, bigos i poczęstunek. Na potrzeby imprezy zrobiono plakaty i zdjęcia, oraz zakupiono garnki.

Grupa obywatelska nr 12 - Tursko- Zadanie polegało na zorganizowaniu imprezy integracyjnej dla mieszkańców Turska, zamówieniu zespołu, wynajęciu sali, zaproszeniu mieszkańców i honorowych gości, zorganizowaniu i przygotowaniu poczęstunku (głównie tradycyjnych potraw regionalnych), zorganizowaniu konkursu z nagrodami, zapewnieniu dobrej zabawy oraz wykonaniu zdjęć

Grupa obywatelska nr 13 - Zborowice- W ramach realizacji projektu zostały zorganizowane imprezy: 1). „Dzień Kobiet” – spotkanie integracyjne z grupą kobiet z Bruśnika i Zborowic. Spotkanie odbyło się przy ciastku i kawie, podczas którego Panie wymieniły swoje poglądy i doświadczenia.  2). Kursy: komputerowy, szydełkowania, czytania dzieciom – wyławianie talentów.  3). „Dzień Matki” –z udziałem młodzieży szkolnej, na imprezę przygotowano poczęstunek.